Tak na dobrą sprawę technologia 4G jeszcze nie zdążyła w pełni zdominować, a już słychać o technologii 5G. W pierwszej kolejności trzeba by skierować uwagę jak ekspresowo wzrasta popyt na Internet mobilny. Mnóstwo osób pamięta jeszcze najstarszą generację czyli 1G. Zrozumiałym jest, że używanie jej odbywało się nieco inaczej niżeli z obecnych sieci. Zasadniczą funkcjonalnością była zwykła rozmowa w telefonii komórkowej, a przesyłane dane sięgała 2.4 kbps.

Następny standard zwany 2G był już czymś więcej. Przesył danych wielkości 64 kbps nie był imponujący, lecz w tamtym czasie umożliwiał uruchamianie prostych stron bądź korzystanie z komunikatorów. Wydawać by się mogło, że zwiększenie łącza do 2000 kbps to ogromna rewolucja. Takim wynikiem mógł się pochwalić nowy standard 3G. Nowa generacja zbiegła się w czasie z ogromnym napadem popularności smartfonów i tabletów, czyli przede wszystkim grupy urządzeń prawie, że uzależnionych od prędkości działania sieci.

Co raz większa popularność urządzeń mobilnych zobowiązywała do pracy nad co raz to szybszymi i lepszymi łączami. Tak oto zaistniała nowa sieć 4G inaczej LTE.  Nowy standard gwarantował przesył danych z prędkością 100000 kbps, co jest znamienitym wynikiem. Jest to wynik, który na chwilę obecną w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na szybkość Internetu.

Jednakże w infrastrukturze sieci ważna jest nie tylko prędkość transferu. Przełomowe 5G ma rozwiązywać wiele aktualnych usterek. Prędkość przesyłu ma osiągać 1 gbps, co wydaje się czymś wręcz nieosiągalnym, a jednak. Stworzona ma zostać dopuszczona po roku 2020. Na dzień dzisiejszy trwają prace i testy usprawniające model działania sieci 5G.