Informatyka

Wiedza

Zasady dobrego zachowania w internecie - dlaczego są ważne

Zasady dobrego zachowania w internecie - dlaczego są ważne

Etykieta, zrozumiana jak zestaw zasad i maksym kierujących naszym postępowaniem w sp[ołęczności, nie redukuje się już zaledwie do otoczenia realnego. W internetowej realności, w jakiej co chwila tworzymy stosunki, komunikujemy się i realizujemy transakcje , istnieje również swoista etykieta cyfrowa. To zespół wytycznych ułatwiających zrozumienie, jak postępować w cyfrowym środowisku, aby byli zauważani jako osoby kompetentne, rzetelne i układne. W niniejszym artykule pokażemy, z jakiego powodu etykieta cyfrowa jest tak istotna i jakie zasady należałoby wziąć pod uwagę, surfując po wirtualnych przestrzeniach.

Znaczenie wizerunku online

Niepoprawne zachowanie w internecie wywołuje rzeczywiste skutki w naszym życiu. Domorosłe wpisy na mediach społecznościowych mogą wpłynąć na naszą karierę, a niestosowny ton w e-mailach jest w stanie pokrzyżować szyki naszym stosunkom profesjonalnym i prywatnym. Należy uzmysłowić sobie, że w w intrnecie zostajemy utrwaleni przez naszą komunikację i prezentację, co razem komponuje naszą "cyfrową wizytówkę".

Zasady zachowania online

Netykieta, czyli zespół norm etykiety obowiązujących w necie, obejmuje parę elementarnych instrukcji. W pierwszej kolejności, stale wskazane jest pomnieć, że po drugiej stronie monitora jest człowiek. Bezimienność, którą oferuje sieć, nie jest zaproszeniem do niepoprawnego zachowania. Prócz tego, baczmy na formę i ton naszych wpisów. Wykorzystanie wielkich liter jest traktowane jako krzyk, a nadmierne używanie emotikonek może być odbierane jako niestosowne lub infantylne.

Prywatność i odpowiedzialność w sieci

Kolejnym istotnym aspektem jest kwestia prywatności, tak samo własnej, jak i ludzi, z którymi się komunikujemy. Przedtem zanim coś opublikujemy bądź ogłosimy, zastanówmy się, czy te wiadomości są adekwatne do publicznego udostępnienia. Kontrola danych wrażliwych to nie jedynie obowiązek prawny, lecz też podstawa odpowiedniej etykiety cyfrowej.

Waga netykiety wzrasta wraz z naszą zwiększającą się działalnością w w necie. Zrozumienie wytycznych netykiety, świadomość znaczenia naszego internetowego wizerunku na życie w rzeczywistości oraz dbałość o prywatność to elementy, które każdy użytkownik internetu winien znać i wdrażać. Te normy są nie jedynie wyznacznikiem naszej fachowości, ale również objawem szacunku do pozostałych odbiorców sieci.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl