Nauka, informatyka, technologie, ekonomia

Wiedza

Róże: odmiany polecane do dekoracji altan i ogrodów przydomowych

Róże: odmiany polecane do dekoracji altan i ogrodów przydomowych

Róże ogrodowe to jedne z najbardziej popularnych kwiatów ozdobnych na całej kuli ziemskiej. Istnieje wiele różnorodnych typów i gatunków, natomiast ich pielęgnacja wymaga pewnej znajomości i zaangażowania. Poznaj rozmaite rodzaje róż ogrodowych i metody ich pielęgnacji. Wśród róż ogrodowych możemy wskazać sporo interesujących odmian, a każda z nich ma swoje własne wymagania odnośnie pielęgnacji. Szczególnie popularne rodzaje to:

Róże wielkokwiatowe: Te róże mają ok 10-12cm, bogate kwiaty w różnych kolorach. Uznawane są za bardziej podatne na choroby aniżeli inne rodzaje i wymagają regularnej pielęgnacji.

Róże pnące wypuszczają długie pędy, które osiągają wysokość nawet do 3-4 metrów. Są one świetne do pokrywania altan, ogrodzeń i trejaży.

Róże miniaturowe: Te róże określają malutkie kwiaty i są zwykle niższe niż inne typy, co czyni je idealnymi do uprawy w pojemnikach czy też w małych ogrodach.

Róże pienne są przycięte i trzymane jako niewielkie drzewka. Są one częstokroć stosowane do komponowania dekoracyjnych miejsc w ogrodach.

Róże parkowe to w większości wypadków wielkie i nadzwyczajne krzewy, wspaniałe do uprawy w rozległych zieleńcach i skwerach. Mają one zazwyczaj silny zapach a także ogromną liczbę kwiatów na każdym pędzie. Róże parkowe wymagają częstej opieki, np. cięcie i podlewanie, ażeby utrzymać ich zdrowie i ładny wygląd.

Róże rabatowe to zwykle niewysokie odmiany róży ogrodowej, doskonałe do uprawy w klombach, rabatach i pojemnikach. Są one nierzadko w wyższym stopniu odporne na choroby niż inne odmiany i wymagają mniej opieki. Róże rabatowe zwykle rozkwitają przez pełny sezon wegetacyjny, a ich barwne kwiaty są doskonałe do kreowania pięknych kompozycji kwiatowych na rabacie.

Żeby uprawiać róże ogrodowe, powinno się przygotować właściwe miejsce w ogrodzie. Róże potrzebują słonecznego stanowiska, lecz zarazem znakomicie rosną w glebie o średniej wilgotności. Gleba powinna być dobrze zdrenowana oraz obfita w składniki odżywcze.

Podczas sadzenia róży powinno się pamiętać, że korzenie powinny być umiejscowione na głębokości plus minus 7/8 cm. Po posadzeniu róży należy systematycznie podlewać ją obficie w okresie pierwszego miesiąca, aby pomóc jej zakorzenić się w nowym miejscu.

W przeciągu sezonu wegetacyjnego róże wymagają systematycznego podlewania jak również nawożenia, nawozimy do nie później niż do lipca. Należy również regularnie wycinać przekwitłe kwiatostany i chorowite pędy, by pobudzać kolejny przyrost. W okresie zimowym trzeba także zabezpieczyć rośliny przed mrozem, stosując kopczyki.

Reasumując róże ogrodowe to piękne i lubiane rośliny, które można uprawiać w przeróżnych odmianach i ogrodach. Potrzebują one odpowiedniego podejścia a także nieco pracy, jakkolwiek z stosowną opieką, róże staną się ozdobą każdego ogrodu. Niezależnie, czy chcesz pielęgnować róże angielskie, rabatowe, pnące, bądź miniaturowe, pamiętaj o dobrym wyborze miejsca, regularnym nawadnianiu, nawożeniu oraz przycinaniu pędów.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl