Nauka

Wiedza

Filatelistyczne walory

Filatelistyczne walory

Podwalina filatelistyki to kolekcjonowanie, odkrywanie, gromadzenie. To, co kolekcjonuje filatelista, nazywa się nazwą walorów filatelistycznych. Skąd nazwa walor? Skutkiem tego, że każdy detal zbioru ma dla jego właściciela wyznaczoną wartość.

Paleta walorów filatelistycznych jest wyjątkowo bogata. Z niektórymi natknąć możemy się niemal codziennie. Będą to tak zwyczajne walory, jak listy, znaczki czy stemple pocztowe. Niektóre z tych walorów znaleźć można niemal w każdym zbiorze, poniektóre – zaledwie w tych w największym stopniu sprofilowanych kolekcjach. Walory te różnią się też co do wartości: spotykamy i te, które są napradwę tanie, jakże i takie, za jakie trzeba zapłacić majątek.

Walory filatelistyczne możemy podzielić na walory pocztowe, półpocztowe jak również pozapocztowe.
Walory pocztowe są publikowane na mocy upełnomocnień pocztowych. Poświęcone są dla wewnętrznej czy zewnętrznej służby pocztowej w związku z przekazywaniem listów. Są to przeważnie znaczki pocztowe, całostki (czyli karty oraz koperty pocztowe), stemple, nalepki polecenia.Walory półpocztowe to twory, które zostały wyprodukowane przez inne instytucje, ale są stosowane w obrocie pocztowym za akceptacją władz pocztowych. Będą to m. in. naklejki na loty specjalne, stemple dodatkowe, całostki z dodrukami.
Walory pozapocztowe produkowane są w związku z działalnością poczty, jednakże bez jej urzędowego udziału. Mogą to być projekty znaczków, próby poligraficzne jak również pamiątki wydawane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne przyjąć za pełnowartościowe, muszą one sprostać wielu wymaganiom. Nie mogą być pomięte ani poplamione. Naruszony walor filatelistyczny nie będzie miał realnie żadnej wartości.

Największym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to przede wszystkim z misji sprawowanych przez ten urząd. Ongiś filateliści zbierali praktycznie wszystko, co było w jakiś sposób powiązane z działalnością poczty jako instytucji która zajmuje się dostarczaniem wysyłek. Nastawienie to uległo jednakowoż ostatnio zmianie, z uwagi na to, że dzisiaj cele poczty są znacznie bardziej różnorodne.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl