Turystyka, sport, kultura, zdrowie i uroda, hobby, kulinaria, motoryzacja

Wolny czas

Jakim sposobem sprytnie opracować swoje postanowienia noworoczne?

Jakim sposobem sprytnie opracować swoje postanowienia noworoczne?

Zbliża się nowy rok i niechybnie większa część z nas podejmuje się podsumowania mijających dwunastu miesięcy. Okazuje się, że w mniej rozmyślamy o naszych powodzeniach, a stanowczo więcej wspominamy niepowodzenia, niezrealizowane marzenia i kłopoty. W szczególności zaś rozmyślamy o niedotrzymanych obietnicach z lat ubiegłych. O ile rozpoczęcie następnego roku dla wielu jest ważkie i wręcz stymulujące do podjęcia śmiałych wyzwań, to okazuje się w większości przypadków, że po upływie miesiąca czy dwóch pragnienie do zmian zmniejsza się lub ginie w ogóle. Według ostatnich badań społeczeństwo ujawniają tendencję do zaniechania swych noworocznych postanowień w ciągu siedmiu tygodni - to bardzo krótki okres. Pomyślmy przeto, co może być przyczyną tak rychłego porzucania swoich planów noworocznych i jak temu zapobiec.

Statystyki podają, że w poprzednich latach ludzie wyjątkowo dużo czasu rozmyślają o planowaniu nowego roku. To dlatego, że teraźniejsze czasy całkiem znamiennie rejestrują się w historii ludzkości wskutek na światowy kwestia pandemii Covid-19. Społeczność w swoich postanowieniach noworocznych niesłychanie mocno koncentrują się na tematach natury psychicznej, w następnej kolejności nad zdrowiem fizycznym, dopiero na końcu nad kwestiami finansowymi. Wszystkie te zakresy planowanych przemian są dosyć zawiłe, arcyważne, ale i zawiłe. Jak więc rozsądnie podjąć i zaplanować nowe wyzwania, by dać sobie okazję na przeprowadzenie planu?

Przede wszystkim twoje plany noworoczne powinny być klarownie wyznaczone i szczegółowo określone. W pierwszej kolejności zastanów się nad potrzebą uskutecznienia zamiaru, to ma być twój osobisty, spersonalizowany plan, a nie konsekwencja mody. Jeżeli czujesz, że w twoim życiu czas na zmiany, to dokładnie wyznacz co, w jakim czasie i w jaki sposób chcesz odmienić. Myśl odpowiednimi kategoriami - nie podążaj za wskazówkami przyjaciółki, czy jakiegoś bloga, bo bardzo prędko okaże się, że to w twoim przypadku może się nie sprawdzić. Jeśli potrafisz przedstawić, co chcesz odmienić i jesteś pewien, że to jest dla ciebie ważne - postaraj się dostać na to zagadnienie jak najwięcej specjalistycznej wiedzy z wiarygodnych, merytorycznych źródeł. Wszelkie postanowienia noworoczne dotyczące sfery zdrowia, zarówno psychicznego i fizycznego stale potrzebują oparcia w medycznej wiedzy. Skonsultuj się z lekarzem, dietetykiem, lub psychologiem. To podłoże, aby wpierw zrozumieć skalę potrzeby naprawy własnego zdrowia, a po drugie by móc rozumieć okazję realizacji takiego projektu w przeciągu nadchodzącego roku. w dużej mierze łatwiej będzie zdać sobie sprawę to, że na przykład schudłaś 5 kilo, a nie 10 bądź to, że do odejścia z nałogu potrzeba bardzo wiele czasu i życzliwych, wartościowych ludzi naokoło. Jako że przed tobą kolejne 12 miesięcy, to warto wystartować już z jakimś dogłębnym, praktycznym i rzeczywistym zarysem.

Trochę odmiennie wygląda sprawa z postanowieniami na temat naszych przyzwyczajeń. Uzależnienie od Internetu, portali społecznościowych nim nie jest. Bo to bardzo istotny kwestia i potrzebuje kategorycznie pomocy terapeuty. Skorzystanie z rady profesjonalisty jest jedyną mądrą decyzją, jaką powinno się podjąć w takiej sytuacji. Ale w przypadku, gdy mamy kontrolę nad swoim czasem spędzonym w Necie i chcielibyśmy cokolwiek przekształcić swój plan dnia, dobrze byłoby samemu podjąć konkretne działania. Bardzo optymalnym rozwiązaniem jest po prostu wynalezienie sobie nowego pasja, najlepiej związanego z ruchem fizycznym lub wymagającego naszego zaangażowania bez używania komputera, bądź smartfona. Dobrze jest także narzucić sobie jakąś dyscyplinę i wprowadzić monitorowanie czasu spędzonego w przed komputerem. Czasami trzeba ledwie sprawdzić licznik godzin spędzonych w portalach społecznościowych, żeby mieć dostateczny motyw do wyszukiwania innych przyjemności.

Podejmowanie postanowień noworocznych dotyczących kwestii finansowych jedynie z pozoru bywa łatwiejsze. Osoby, które decydują się na zmiany w swym budżecie muszą bardzo racjonalnie przemyśleć wszystkie szczegóły, bez rozpisania korzyści, kroków i wielorakich opcji, prawdopodobnie nie uda się wcielić w życie luźno podjętej decyzji o oszczędzaniu, czy inwestowaniu. w dużym stopniu łatwiej będziesz mógł takie postanowienie uaktualnić, zamiast całkowicie go rezygnować, jeżeli wykonasz swój własny personalny biznes plan.

Bez względu od tego jak ważne noworoczne plany na nadchodzący rok chcesz podjąć, powinieneś być sprawiedliwy wobec siebie od początku. Wszystkie przemiany, jakich zamyślasz przeprowadzić będą dotyczyły przede wszystkim: twojego ciała, twojej położenia, twoich pieniędzy. Dobrze jest wobec tego dla swojej osobistej motywacji prowadzić notatki, obejmujące przejrzysto i dokładnie wskazane instrukcje, jak i opisujące przebieg realizacji.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl