Nauka

Wiedza

Czy warto spędzać urlop w Polsce?

Czy warto spędzać urlop w Polsce?

Ostatnio Polacy chętniej zostają w kraju na okres wakacji. Okazuje się, że nurt na częste wyjazdy zagraniczne trochę przyhamował. Z bez wątpienia to nie wyłącznie rezultat ograniczeń powiązanych z minioną pandemią, ale też pogarszającą się kondycją gospodarczą. Tymczasem urlop w Polsce nie dla wszystkich są koniecznością, niektórzy cenią turystyczne walory naszego kraju i chętnie po nim podróżują. Co w związku z tym inspiruje nas do spędzenia wczasów w naszym kraju? Jakie są mankamenty wakacji w Polsce? Może okazać się, że wnioski pozytywnie nas zdumieją.

Rozmaitość turystyczna w Polsce

Jedną z istotnych zalet położenia geograficznego naszego kraju stanowi rozmaitość krajobrazów. Możemy wszak relaksować się w górach, jak i nad Morzem Bałtyckim. Mamy piękne obszary z dolinami i wyżynami. Oprócz tego dla pasjonatów wód śródlądowych jest przeogromna liczba pięknych pojezierzy, meandrów rzek i innych akwenów wodnych. W Polsce istnieje kilkadziesiąt parków krajobrazowych, rezerwatów i nietkniętych terenów zielonych. Nikt nie może utyskiwać na monotonię krajobrazu. Można u nas znaleźć zarówno kapitalne miejsce do długich pieszych wędrówek, wspinaczki, jak i cudowne plaże do wylegiwania się na złotym piasku.Kolejnym plusem turystycznym w Polsce jest okazja do eksplorowania wielu kultur ludowych. Niezaprzeczalny urok górali, gościnność Kaszubów, bądź też pociągająca tajemniczość Warmii i Mazur. Każdy region Polski związany jest z jakąś niesłychaną opowieścią. Co więcej wskazane jest zawsze skosztować kuchni regionalnej. Są takie zakątki, które słyną z bogactwa rozmaitych osobliwych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Województwo Lubelskie a także Województwo Podkarpackie na przykład oferują przeszło 240 potraw regionalnych.

Bliżej to taniej

Powinno się napomknąć, iż wyjazd do najbardziej oddalonego zakątka Polski nie zajmie więcej niż 12 godzin nie męczącej jazdy samochodem. Można się spakować i wyruszyć w wyznaczoną trasę, a po drodze oprócz tego odwiedzać ładne, historyczne zakątki. Dla wielu to również doskonała możliwość, żeby zobaczyć rodzinę, która przebywa na drugim końcu Polski. W zastępstwie auta można również skorzystać z linii lotniczych. Sieć lotnisk jest aktualnie na tyle rozwinięta, iż bez trudu można odnaleźć połączenie między regionami. Jest to alternatywa względnie droższa, lecz na pewno poważnie oszczędza okres podróży. Dla Polaków w dalszym ciągu, wbrew inflacji, wakacje najtańsze są w kraju. Ceny walut są wysokie, więc podróż do dalekich krajów okazuje się bardzo sporym wydatkiem. W dodatku wypada pamiętać, że spędzając wakacje w Polsce bez trudności wiesz, jak postarać się w konieczne artykuły w sklepach, w jaki sposób błyskawicznie skorzystać z koniecznej pomocy medycznej, lub znaleźć jakąkolwiek pomoc. Brak ograniczeń językowych w dużej mierze ułatwia podróżowanie i rozmowę z lokalną społecznością. Nie zaszokują cię zagraniczne przepisy lub nieznane obyczaje.W całym kraju obowiązują identyczne regulacje prawne, kodeksy drogowe, czy zasady korzystania z instytucji urzędowych. Nie ma wymogu jakichkolwiek specjalnych formalności, wiz, paszportów i zezwoleń.

A mankamenty urlopu w Polsce?

Przeciwnicy polskich wczasów najczęściej wskazują na dwie dokuczliwe wedle nich materie. Pierwszą z nich jest nasz krajowy chwiejny klimat. Bywa, iż podczas gdy organizujemy urlop znacznie wcześniej, nie posiadamy możności skorzystania z prognozy pogody i trafiamy na deszcz lub niskie temperatury. Nasz krajowy klimat jest dosyć kapryśny i w okresie lata zdarzają się okresy, kiedy ciągle pada. Ale powinno się skupić uwagę także na to, że temperatury nieraz osiągają ponad trzydzieści stopni ciepła. Taka zmienność pogody jest cechą wynikającą z naszego położenia geograficznego. Jeśli spojrzy się na to, jak na dar natury, która wręcza nam aż 6 pór roku, to warto docenić tą rozpiętość. W deszczową aurę też można odpoczywać. W polskich kurortach są kryte aquaparki, można zwiedzać muzea i pozostałe ośrodki kultury, których akurat w naszym kraju nie brakuje. Drugim kontrargumentem jest fatalny stan dróg. Podobno uniemożliwiają one wygodną podróż. Powinno się jednakże uświadomić sobie, że teza ta staje się nieaktualna. Stan dróg i autostrad na połowę 2022 r. pozwala na przejechanie prawie całego kraju. Istnieje jeszcze kilka małych odcinków w budowie, ale posiadają one komfortowe objazdy. Można wobec tego bez trudności podróżować po nowej nawierzchni. Powinno się także nadmienić, że dla niektórych przebywanie z dala od cywilizacji, głusza i cisza jest ogromnym walorem wakacji.

Występują takie zakątki na przykładowo w północnowschodnim rejonie, gdzie warto zaszyć się z dala od miejskiego zgiełku. Wczasy w Polsce z bez wątpliwości będą udane, pod warunkiem, że postanowimy je harmonijnie z naszymi oczekiwaniami i oczekiwaniami.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl