Nauka

Wiedza

Higieniczne pranie kołder i poduszek

Higieniczne pranie kołder i poduszek

Nikogo niewątpliwie nie należy przekonywać, że przyjemnie jest położyć się do spania w czystej i pachnącej pościeli. Nie jest to tylko dbanie o wrażenia estetyczne, gdyż szczególnie ma istotne znaczenie dla jakości naszego snu. Należałoby jednakże nadmienić, że higiena pościeli to nie jedynie wyprane i wyprasowane poszewki. Identycznie ważne jest dbanie o kołdry oraz poduszki, materace a także regularne wietrzenie sypialni. O ile wytrzepanie materaca, czy otworzenie okna nie naraja dużych trudności, o tyle właściwe upranie poduszek i kołder stale wzbudza niepewność i sceptycyzm. Nasuwa się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeżeli prać to w jaki sposób i co ile czasu?

Po co trzeba prać kołdry i poduszki?

Dla zachowania czystości, zdrowia oraz komfortu snu bezwzględnie trzeba prać zarówno poszewki, jak i wypełnienie, innymi słowy kołdry i poduszki. Rezultaty przeprowadzonych badań już dawno przyniosły dowodów na to, że w pościeli gromadzą się bakterie i roztocza. Pojawiają się one naturalnie w następstwie gromadzenia się kurzu i brudu, ale też pozostałości po nas samych. Skóra człowieka, pot, wydzieliny, włosy - wszystko to zostaje w naszym łóżku i stanowi świetną pożywkę dla każdego typu mikroorganizmów.Skutkiem tego tak istotne jest, aby ustawicznie prać i w miarę możliwości odkażać nasze kołdry i poduszki. upranie pościeli w stosownych detergentach i w programie o właściwiej temperaturze pomoże nam wyeliminować przeważającą część grzybów, zarazków, czy pasożytów. Wspomagająca dezynfekcja natomiast zagwarantuje zdrowy sen, będziem mieć oddziaływanie na obniżenie trądziku, rozmaitego rodzaju alergii, czy astmy. Niewątpliwie też czyste kołdry i poduszki pomogą ustrzec się od zapalenia zatok i rozwój innych stanów zapalnych.

Jak pierzemy poduszki i kołdry?

Na ogół nasze zwątpienie w sprawie prania kołder i poduszek dotyczy problemu detergentów, stosowniej pralki a także programu. Obawiamy się, że kiedy skorzystamy z domowej maszyny, to wciśnięta kołdra zdoła się zniszczyć, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a wskutek tego nasza kołdra utraci całkowicie swoje własności izolacyjne, przestanie być delikatna i wygodna. Jednakże kołdry i poduszki trzeba prać, a osoby które cierpią na alergie powinny bezwzględnie robić to daleko częściej. Aby zapobiec narastaniu symptomów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub bądź świądu, alergicy winni prać kołdry i poduszki przynajmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe wystarczy, że wypiorą kołdry i poduszki co dwa-trzy miesiące. Należałoby także napomknąć, że pościel wymaga częstej dezynfekcji latem, jak również w ciągu i po chorobie użytkownika.

Żeby ochronić, nawet lepiej wydłużyć własności użytkowe kołder i poduszek należy je prać systematycznie w odpowiedni sposób. dobrze będzie wykorzystać do tego większą pralkę, żeby nie rolować kołdry, czy poduszki. Warto jest też skorzystać z suszarki bębnowej, by wypełnienie mogło prędko wrócić do swojej puchatej formy i nie zostawał zbity i nieforemny. Co prawda większość z nas nie dysponuje adekwatnymi maszynami w mieszkaniu, więc w przypadku nieodzowności wyprania kołder i poduszek niezaprzeczalnym wsparciem będzie ekspresowa pralnia samoobsługowa. W pralni Speed Queen możemy skorzystać z nadzwyczaj objętościowych urządzeń (od 7 do 20 kg), które bezproblemowo zmieszczą poduszki i kołdry. Starczy, że zapakuje się do jednej takiej pralki pełny komplet pościeli z wypełnieniem, uruchomi specjalny program, a urządzenie dobierze adekwatną ilość hipoalergicznego detergentu i w krótkim czasie starannie wypierze całe pranie. Oprócz tego w czasie prania, tuż przed płukaniem, zwalniany jest środek odkażający, który zupełnie zdezynfekuje poduszki i kołdry. Nasza pościel zostanie higienicznie czysta. Finalnie wskazane jest skorzystać z wielkiej suszarki bębnowej, z wykorzystaniem której po 15 minutach możemy zabrać do domu aromatyczną, suchą i puszystą pościel. Na pewno korzystanie z maszyn dostępnych w Speed Queen pozwoli systematycznie dbać o higienę kołder i poduszek, ich kompletną dezynfekcję bez narażania pościeli na zużycie w domowej pralce.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl