Nauka

Wiedza

Wiosna - niełatwy okres dla alergików

Wiosna - niełatwy okres dla alergików

Gdy dni się wydłużają, a słońce trochę przybliża się do Ziemi rozpoczyna się następny okres wegetatywny roślin.

Jak najbardziej ciepłe promienie słoneczne bardzo nas radują, lecz na nieszczęście nie dla wszystkich jest to całkowicie lekki okres. Dla uczuleniowców razem z wczesnym początkiem wiosny startuje się niełatwy i nieznośny czas pylenia. Nieżyt nosa, zapalenie spojówek, kaszel oraz świąd skóry to podstawowe symptomy, z którymi muszą sprostać alergicy. Odpowiedzmy sobie więc, co pyli na wiosnę i jak można sobie ulżyć w walce z symptomami alergii na pyłki?

Co pyli na wiosnę?

Pora na pylenie zaczyna się całkiem wcześnie, bo już w lutym. A podczas gdy zima przemija raczej łagodnie i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki olszy i leszczyny ujawniają się nawet pod koniec stycznia. Sam okres pylenia wydatnie się przedłuża i jest w dużym stopniu bardziej uciążliwy dla uczuleniowców. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej obficie, te drzewa w bardzo dużym stopniu uczulają i prowokują alergie. W tym czasie ukazują się także pyłki pozostałych drzew: brzozy, cisa, topoli i wierzby. Alergicy zaczynają skarżyć się na łzawienie oczu, nieżyt nosa oraz suchy kaszel. W okresie niewiele późniejszym obficie rozpoczynają pylić dąb i jesion, a momentem szczególnie dokuczliwym dla większości osób uczulonych jest maj, kiedy to pylą trawy i chwasty na przykład bylica. Z kolei późną wiosną pokazują się pyłki zbóż, które uczulają równie mocno, jak trawy.

Symptomy alergii na pyłki

Pyłki roślin są nazywane jako alergeny wziewne, albowiem wnikają do naszego systemu poprzez drogi oddechowe - przez nos i usta. Naczelne objawy związane są z uwalnianiem histaminy i odpowiedzią ciała. pośród konkretnych symptomów wyszczególnia się:
- kichanie razem z wodnistą wydzieliną, tzw. katar sienny. Powoduje go silny obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy odpowiadają odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które przejawia się obrzękiem oraz świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób czułych na pyłki w okresie pylenia następuje ten alergiczny objaw po spożyciu owoców bądź warzyw ( np. przy pyłkach brzozy, respons może pojawić się po zjedzeniu orzecha laskowego, jabłka, brzoskwini);
- objawy skórne w formie wysypki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są metody radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeżeli ujawnią się przejawy specyficzne dla alergii na pyłki, to znaczy np. wspomniany wyżej katar sienny, trzeba rzecz jasna zapisać się do lekarza. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zaniedbanie symptomów prowadzi ostatecznie do powstania astmy. Wskazane jest też już na samym początku przeprowadzić skrupulatne testy, które zaświadczą czy też wyłączą alergię na konkretną roślinę. Zrealizowanie panelu badań pozwoli również na zdefiniowanie pozostałych rodzajów alergii na przykład pokarmowej i na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeżeli symptomy, które się pokazują na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki warto jest stosować poniższe sposoby:
- rośliny pylą najintensywniej w wyznaczonych godzinach wcześnie rano między 5 a 8, po południu pomiędzy 17 a 19. Trzeba stronić spacerów w tym terminie, dobrze też jest pomieszkiwać w tym nasilonym czasie w regionach, w jakich dochodzi do mniejszego pylenia przykładowo nad morzem, albo wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu spłucz buzia chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i w czasie jazdy autem;
- przestrzegaj zaleceń alergologa i zażywaj zapisane farmaceutyki.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl