Nieruchomości, wystrój wnętrz

Dom

Jak zaplanować wiosenne porządki?

Jak zaplanować wiosenne porządki?

Kiedy zbliża się wiosenny czas, codziennie świat staje się bardziej pełen energii i kolorowy. Chociaż dni są w dalszym ciągu zimne, a noc pokrywa ziemię szronem, to jednak mocne, lśniące promienie słońca, obrzękłe pąki roślin i hałaśliwe klucze powracających żurawi napełniają nas dużym optymizmem. Wstępuje w nas zagadkowa ciągota do zmian, do czynienia. Na wiosnę po wielokroć rozpoczynamy nowe diety, modyfikujemy nawyki lub fryzurę. Jednakże dla wielu kres zimy to czas na przeprowadzenie wiosennych porządków. Pragniemy gruntownie uporządkować i odświeżyć przestrzeń dookoła siebie, porzucić bezużytecznych rzeczy, które uzbieraliśmy w ostatnim okresie i posegregować garderobę.

Wiosna powoduje, że czujemy się wielce zmotywowani do działania, ujawniamy nowe pokłady energii, ale czasami własny entuzjazm jest tak ogromny, że czynimy zbyt spontanicznie. W takim przypadku nasze wiosenne porządki są nieuporządkowane i powierzchowne. Przeto tak niezwykle znaczące jest zaprojektowanie kolejności działań, rozważanie, co możemy zdołamy zrobić od razu, co wymaga przeznaczenia większego czasu i siły. Ruszmy jednakże od standardowego przeglądu potrzebnych narzędzi do pracy. W rzeczy samej powinniśmy dysponować gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do właściwych powierzchni, wyjątkowo jest to istotne, jeżeli planujemy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. Oczywiście należy sprawić zapas płynów i detergentów, dzięki których wyczyścimy dom na błysk. Pomyśl jednak, czy ostatecznie nie poprawniej zupełnie przerzucić się na eko sprzątanie i nie wybrać np. sody, octu lub preparatów ekologicznych? Powinniśmy też sprawdzić, czy posiadamy zapas wielkich worków na śmieci - przydadzą nam się, jeżeli chcemy np. posegregować odzież i zbędne rzeczy przekazać na kwestę.

Porządkowanie stale rozpoczynaj „od góry”. Odkurzaczem czy też szczotką usuń kurz, czy pajęczyny z sufitów, wytrzyj kurze z wysokiej zabudowy a także wyczyść żyrandole i lampy. W następnej kolejności powycieraj framugi od drzwi. Kuchnię i łazienkę wskazane jest porządkować na bieżąco, bowiem te dwa pomieszczenia posiadają wielce ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Ale jeśli dawno nie sprzątałeś czubków szafek kuchennych, nie czyściłeś okapu lub nie polerowałeś fug i kafelków, dzisiaj jest właśnie optymalny na to moment. Płytki najlepiej jest zmywać specyfikiem z octem, żeby niwelować osady z kamienia i mydła. Jeśli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je również wewnątrz. Zalegające paprochy, resztki produktów spożywczych lub po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i doskonałym środowiskiem do namnażania się przeróżnych insektów. Warto przeto dogłębnie czyścić wszelkie zakamarki w szafkach.

W następnej kolejności czas na okna. Załóż sobie mycie okien na etapy. Rozsądniej poświęcić nieco więcej czasu, aby rzetelnie wyczyścić szyby, ażeby nie było żadnych smug. Jeśli chcemy w jeden dzień niedbale poprzecierać okna, uzyskamy kiepski rezultat, który bardzo dobrze będzie dostrzegalny w promieniach słonecznych. Wraz z myciem okien możemy dodatkowo zająć się lustrami i innymi powierzchniami szklanymi w mieszkaniu na przykład w witrynach. W tym samym czasie powinniśmy zadbać o czystość żaluzji, czy rolet a także o odświeżenie firanek oraz zasłon. Nie zapominajmy o kaloryferach, w których bardzo zbiera się brud.

Nastał czas na porządkowanie rzeczy i czyszczenie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania jak również buty i zająć się selekcją garderoby. Z pewnością odnajdzie się coś, co przestało nam się podobać lub pasować. Nie wskazane jest trzymać w domu nieużywanych ubrań, zniszczonej biżuterii, porwanych pasków, bądź dziurawych rajstop. Niech wiosna będzie właściwą sposobnością na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których zasadniczym zadaniem jest zwyczajnie leżenie i gromadzenie kurzu. Jak uprzątniemy dokładnie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że posiadamy zatrzęsienie miejsca do tego, ażeby pozostałe rzeczy były złożone równo i schludnie. Zapewne najtrudniej jest posprzątać pokój dziecięcy, trzeba wszelako odwagi i rozsądku rodzica, by pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom na ogół trudniej jest podjąć taką decyzję, przeto jeśli rodzic dostrzega, że zabawka już straciła na atrakcyjności, sam musi podjąć decyzję o jej wyrzuceniu. Można powiedzieć dziecku, iż wskazane jest podzielić się tą zabawką z tymi, które nie posiadają ich wcale.

Jeżeli jest to realne warto zaopatrzyć się w organizery do szafek bądź pudełka. Rzeczy posegregowane i włożone do osobnych pojemników są bezproblemowo przystępne, a równocześnie łatwo jest utrzymywać w nich porządek.

Na zakończenie pora na podłogi. Jeśli masz grube dywany, rozważ ich wytrzepaniu i wypraniu. Może się tym zająć specjalna firma. Przy myciu podłóg pamiętaj o listwach przypodłogowych, na których również gromadzi się kurz. Warto też uprzątnąć pod masywnymi sprzętami, trzeba je przemieścić, by dobrze umyć trudno osiągalne rejony.

Wydaje się, iż wiosenne porządki potrzebują niezwykle dużo czasu i wysiłku. Lecz nie powinno się się tym odstręczać, ponieważ gdy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada świeże wiosenne powietrze, porządkowanie jest o wiele przyjemniejsze. Podstawą dla sukcesu w porządkowaniu jest odpowiedni planner, który będzie zawierał stopniowe etapy porządków. Jeżeli napiszesz sobie kolejno co chcesz zdziałać, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Skreślaj także z listy fragmenty, które już ogarnąłeś. Oszacujesz wtedy swoją pracę i będziesz mógł przyznać sobie tytuł bohatera wiosennych porządków.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl