Pozostałe tematy

Inne

Zimowe zjawiska klimatyczne

Zimowe zjawiska klimatyczne

W pogodzie bez ustanku zachodzą zmiany. W zimie masz możliwość zaobserwować niebywale fascynujące zjawiska pogodowe. Piękne tajemnicze krajobrazy to efekt zmian, jakie występują w naturze. Pamiętajmy jednak, że zimowe zjawiska pogodowe są jednakowo urokliwe, co groźne. Obserwując zimową naturę trzeba zachować przezorność i ubrać się odpowiednio do surowych warunków. Jednakże warto wybrać się na wycieczkę do lasu. Tutaj zima okazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, które zjawiska pogodowe możesz dostrzec zimą.

Śnieżny klimat

Śnieg stanowi nieustannie nadzwyczaj oczekiwany znak. Śnieg pojawia się w formie kryształowych gwiazdek z zamarzniętej wody. W powiększeniu taka śniegowa cząsteczka jest przecudowna i misterna. Płatki śniegu mogą tworzyć gwiazdki, słupki, igiełki lub zróżnicowane nieregularne płytki. Nagromadzony śnieg tworzy biały płaszcz, w takim przypadku świat jest taki kojący i magiczny. Nieraz w zimową porą mamy do czynienia z zawieją śnieżną. To zjawisko występuje wówczas kiedy wiatr nosi puszysty śnieg zalegający na ziemi. Za to kiedy są opady śniegu a także wieje silny wiatr, w takim razie powstaje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są niezwykle gwałtowne można mówić o śnieżycy, a jak na dodatek wystąpią wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W ciągu takich silnych zjawisk, lepiej zostać w w domowym zaciszu. Niemniej jakkolwiek podczas łagodnej śnieżycy czy też niedługo po niej wskazane jest wybrać się na leśny spacer. Ośnieżone korony drzew prezentują się cudownie. Prócz tego można dostrzec tropy zwierząt i upajać się głuchą ciszą.

Mrozem malowane

W sytuacji, gdy temperatura wskazuje poniżej zera pojawia się przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie tylko zimą, lecz również po koniec jesieni i na wiosnę. Przymrozek wynika z amplitudy, którą zlicza się na podstawie różnicy pomiędzy temperaturą dzienną i nocną. Nawet w przypadku minusowych temperatur w nocy temperatura minimalna powinna być dodatnia. To konsekwencja trwającego wciąż ciepła w trakcie dnia i niedużych wahań temperatur. W razie gdy dobowa temperatura jest ujemna, zjawisko można określić mrozem. Nieduży, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie jest przeciwskazaniem do wychodzenia na dwór. Powinno się pamiętać natomiast o odpowiednio ciepłej odzieży i nałożenie na skórę kremu ochronnego. Temperatura powyżej dwudziestu stopni Celsjusza stwarza już skrajne warunki, na które nie powinno się bez potrzeby narażać. Na tak wysokim mrozie nie wolno zbyt długo przebywać, albowiem płuca i oskrzela nie mogą odpowiednio działać. Zimne, suche powietrze, jakie intensywnie i w nadmiernej dawce wpada do wewnątrz uszkadza płuca oraz oskrzela. Powstają nieodwracalne uszkodzenia, które doprowadzają do astmy. Pomimo tego w przypadku, gdy występuje mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza wskazane jest odbyć energiczną przechadzkę. Podczas niskich temperatur dochodzi do innych wyjątkowych zjawisk powiązanych z zamarzaniem wody, o tym dowiesz się z kolejnego rozdziału.

Szron i inne osady

Mróz sprzyja tworzeniu się cudownych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie wyłącznie na nawierzchni, lecz również w atmosferze. Wytworzone w ten sposób przepiękne formy przystrajają świat. Szron stanowi osad zbudowany ze zmrożonej pary wodnej. Jeśli podłoże osiągnie bardzo niską temperaturę, to następuje wówczas tzw. resublimacja, to znaczy bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron nieraz mylony jest z szadzią. Szadź jednakże powstaje w razie połączenia się zamarzającej wody z powierzchnią bądź z utworzoną poprzednio szadzią. W wyniku np. powolnego spływania takiej zmieniającej stan skupienia wody powstaje masywna pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. O ile kropelki wody rozpłyną się przed kompletnym zamarznięciem, to wówczas kształtuje się gołoledź. Kierowcy nazywają to zjawisko "szklanka", bowiem ulica pokryta gołoledzią jest wygładzona i nadzwyczaj śliska. Choć szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, warto przespacerować się do lasu. Otoczone kryształkami lodu czy też szadzią rośliny wyglądają czarodziejsko. Na nieszczęście taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, w związku z tym nierzadko występują złamania gałęzi lub konarów. Ciężka warstwa szadzi dodatkowo obsypanej śniegiem buduje okiść. To gruba i bardzo ciężka warstwa leżąca na drzewach i krzewach. Należy wobec tego rozglądać się uważnie i wymijać miejsca z wyrazistymi obciążonymi drzewami, tak aby nie doszło do wypadku. Z kolei nader cudownym zjawiskiem jest pył diamentowy. To unikatowe zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, lecz nieraz uda się go zobaczyć. Temperatura musi wynosić kilkadziesiąt stopni mrozu. Występuje wtedy skutek przekształcania się pary wodnej w powietrzu w kryształki lodu. Powstające słupki lodowe spadają na ziemię połyskując w promieniach słońca.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl