Nauka

Wiedza

Teatr - esencja sztuki

Teatr - esencja sztuki

Czy w dzisiejszych czasach wolno określić teatr jako rozrywka? Współczesny widz nastawia się na „tu” i „teraz”. Nie istnieje jakakolwiek szansa na rozwój uczuć i refleksje. Akcja powinna zachodzić błyskawicznie, odbiór jest jawnie scrollowany. Warto się zastanowić w takim razie, czy jest tu jeszcze miejsce dla sztuki teatralnej? Co wysoka sztuka może zaproponować dzisiejszemu odbiorcy? Jakie korzyści zapewnia sztuka teatralna?

Kontakt z żywym obrazem

Oglądając spektakl masz kontakt z realnym widokiem. Na scenie grają aktorzy w czasie rzeczywistym. Mimo, że akcja toczy się wedle scenariusza, to w każdym przedstawieniu widzisz całkowicie inną kreację. Aktor konstruuje postać bardzo indywidualnie. To z tej przyczyny właśnie w teatrze masz szansę oceny rzeczywistej gry aktorskiej, tego rzemiosła, które jest osadzone głęboko w talencie. Tutaj aktor musi sam pojąć swoją rolę. Okazuje się, że nawet przy tym jednakowym scenariuszu, reżyserii i obsadzie sztuka teatralna ożywia uczucia i refleksje o różnym nasileniu. Na inscenizację wpływają wszyscy zaangażowani w spektakl. Interpretacja reżysera, aktorów scenarzystów i widzów nigdy nie są identyczne. Nawet będąc na tej samej sztuce po raz drugi możesz odczuwać zupełnie inne emocje.

Prawdziwe uczucia, prawdziwe życie

Do największych wartości teatru należy poruszenie widza do głębi. Głębokie uczucia pojawiają się nie jedynie w czasie samego oglądania przedstawienia, ale również pozostają z publicznością na dłużej. Wyśmienita inscenizacja zapisuje się w pamięci i rozwija myśli oraz uczucia. Bez znaczenia, czy patrzysz na komedię, czy katastrofalną historię bez happy endu. Obcowanie z teatrem po prostu przekonuje do przemyśleń, do zatrzymania się i porównania sztuki z rzeczywistością. Teatr pozwala dostrzegać i przeżywać otoczenie w nowy, czasem o wiele bardziej prawdziwy sposób. Niekiedy przeżycia wyzwolone przez sztukę teatralną pozwalają zrozumieć lepiej innego człowieka, dostrzegać zmienność, urok oraz czerpać ze świata inspirację.

Wielka sztuka, znakomita literatura

Odwiedzenie teatru to nadzwyczajna sposobność, żeby poznać najwybitniejsze dzieła literackie. Przygotowanie znakomitej sztuki pochłania mnóstwo zaangażowania oraz pracy wszystkich współtwórców spektaklu. W repertuarze tym samym zawierają się starannie wyłonione dramaty, by odbiorca zdołał odkryć najwspanialsze arcydzieła. Pasjonat teatru cyklicznie pojawia się na premierach, pragnie na bieżąco poznawać nowe dramaty. Mnóstwo amatorów teatru pragnąc najbardziej wzniosłych wrażeń, kieruje się recenzją cenionego krytyka teatralnego: https://jacekwakar.pl. To nadzwyczaj wartościowe rozwiązanie, ponieważ rolą krytyka jest oczywiście kształtowanie opinii o przedstawieniu. Krytyka teatralna przeprowadza weryfikację inscenizacji co do jej adekwatności z kanonami sztuki jak również z uznaną w określonym czasie stylistyką. Wyśmienity krytyk teatralny potrafi wyznaczyć pewien obiektywny standard, wedle jakiego widz może dokonać własnej oceny. Należałoby zaznaczyć, iż to z racji krytyki teatralnej multum znamienitych dzieł literackich zostało przedstawionych ogromnej publice. Dobre oceny krytyków gromadzą uwagę widzów znakomitej sztuki i nie dopuszczają do jej zaniku w niepamięci. Warto tym samym poszukując niezapomnianych doznań, znaleźć rzetelną recenzję sztuki i wybrać się na przedstawienie teatralne.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl