Nauka

Wiedza

Kosztowności monarchini angielskiej

Kosztowności monarchini angielskiej

Wartościowa kolekcja cennych przedmiotów od setek lat jest połączona z monarchią. Symbole potęgi w każdym królestwie mówić miały o splendorze oraz dobrobycie w kraju. Jakkolwiek to nie tylko podstawowe insygnia monarchii są najbardziej cenne.

Władcy zawsze ubóstwiali bogactwo i nosili piękną biżuterią. Zwłaszcza monarchia brytyjska, która do tej pory funkcjonuje nagromadziła gigantyczne kolekcje kosztownych i unikalnych kosztowności. Ostatnio dość jest głośno o biżuterii angielskiej familii w kwestii schedy zmarłej niedawno Elżbiety II. Wiele drogocennych tiar, broszek, naszyjników stanowi dziedzictwo, króre jest wręczane w linii prostej Windsorów od pokoleń. Istnieją również unikatowe kosztowności pozyskiwane osobiście przez władców, w tym oczywiście przez nadmienioną królową Elżbietę II, która nie skrywała się ze swoim zamiłowaniem do drogocennej biżuterii. Co wobec tego z bezsprzecznie znajduje się w skarbcu Windsorów? Które klejnoty stały się ulubionymi przez angielskich władców?

Nie ulega wątpliwości, że, kolekcja królowej Elżbiety II była potężna. Monarchini mnóstwo kosztownych egzemplarzy kupowała na swój prywatny użytek. Lubiła broszki, w Skarbcu znajduje się potężny zbiór brylantowych, diamentowych broszek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju królowej. Jej zdaje się w największym stopniu popularną nieoficjalną biżuterią stanowił sznur pereł, widoczny jest na licznych zdjęciach z mniej ceremonialnych dyplomatycznych spotkań. Niemniej jednak zapewnenajbardziej unikalną biżuterię tworzą tiary. Są nimi klejnoty, jakie mamy możliwość oglądać wyłącznie w trakcie najważniejszych królewskich spotkań. Tiary są symbolem wszystkich wytwornych i szlachetnych kobiet w rodzinie królewskiej. Wiele z tych najcenniejszych należała do królowej, bezspornie zostaną w najbliższej rodzinie. Nie ma wątpliwości, że tiary to cenny dodatek w biżuterii, który był nader chętnie wypożyczany ze skarbca królowej na potrzeby innych dam. Wśród tych cennych klejnotów warto wspomnieć tiarę Cartier Halo, ukształtowaną z 1000 diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton podzcas swojego ślubu z księciem Williamem. Urocza platynowana tiara z diamentami Diamond Bandeau stworzona w stylu Art Deco została użyczona Meghan Markle na jej ślub z księciem Harrym. Ulubioną zaś tiarą nie dawno zmarłej królowej była tiara królowej Marii z Teck, więc klejnot zwykle tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To bodajże w największym stopniu znana tiara, bowiem uwidoczniona jest na angielskich pieniądzach. Tiara Cambridge Lover's Knot ma też ciekawe dzieje, widziana była na wielu szlachetnych głowach, także księżnej Diany. Natomiast unikalna tiara Greville Emerald Kokoshnik sporadycznie była wyjmowana ze skarbca, lecz jak pojawiła się na głowie nikt nie mógł oderwać oczu od tiary wysadzanej szmaragdami. Birmańska tiara z rubinów została zamówiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. niejednokrotnie pokazuje ogromną tiarę Delhi Durbar, skonstruowaną ze złota i platyny. Wyjątkowa ozdoba zawiera liry, zwoje i festony. Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, była ulubioną biżuterią babki Elżbiety II- Marii, Ozdobę wykonano z wielu diamentów i szafirów, dziś ma status tiary nienoszonej. Także przecudowna Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, sformowana z z około sześciuset siedemdziesięciu. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być tylko noszony przez królowe. od momentu jej skonstruowania używały go do tego czasu Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Oczywiście naczelnymi klejnotami Royal Family są insygnia zwane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najcenniejszy pełny zespół symboli koronacyjnych na ziemi. Podstawowym fragmentem jest korona św. Edwarda, ozdobiona diamentami, rubinami i szafirami. We wszystkich królewskich klejnotach koronnych umieszczono 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan ważący 530 karatów zatopiony w berle monarchy. Na regaliach znalazły się również herby heraldyczne orazgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda nakłana się tylko podczas koronacji władcy, na pozostałych ważnych uroczystościach używana jest już delikatna korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od 1831 r przygotowuje się odrębną koronę. Do kolekcji królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii zalicza się także przedmiotów. Są to w szczególności pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, akcesoria oraz pozostałe przedmioty związane z różnorodnymi ceremoniami królewskimi. Niemal wszystkie kosztowności królewskie można na co dzień podziwiać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl