Nauka

Wiedza

Igrzyska Olimpijskie - co to jest, krótka historia

Igrzyska Olimpijskie - co to jest, krótka historia

Igrzyska Olimpijskie to najbardziej znane zawody sportowe globu. Trwają blisko dwóch tygodni, w czasie których przeprowadzane są zmagania w wielu dyscyplinach indywidualnych jak i zespołowych.

W dzisiejszych czasach rozgrywane są dwa różne typy igrzysk olimpijskich - letnie jak również zimowe. Imprezy te odbywają się na przemian co dwa lata, w ten sposób, że zarówno igrzyska letnie jak i zimowe odbywają się w odstępie czterech lat. Jest to nawiązanie do tradycji igrzysk ze antycznej Grecji - turnieje sportowe w Olimpii były rozgrywane właśnie raz na cztery lata. Dla najlepszych, poza gratyfikacjami finansowymi a także światową famą, przewidziano medale - za uzyskanie pierwszego miejsca złoty, za drugie srebro a za trzecie brąz.

W 2016 roku igrzyska olimpijskie odbyły się w Rio de Janeiro w Brazylii, które zaledwie dwa lata temu było współgospodarzem mundialu, zaś w roku 2013 gościło pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży. Poprzednim gospodarzem igrzysk letnich był Londyn. Natomiast poprzednie igrzyska zimowe odbywały się w Soczi nad Morzem Czarnym, zaś kolejne w Pyong Yeang w Korei Południowej.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl