Nauka

Wiedza

Zimowe ćwiczenia na dworze - Jak trenować bezpiecznie

Zimowe ćwiczenia na dworze - Jak trenować bezpiecznie

Zimowa pora to wyśmienity czas, aby aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, lecz treningi w chłodniejszych warunkach mogą tworzyć chalenge dla odporności i bezpieczeństwa. W tym artykule przedstawimy, w jaki sposób trenować na dworze zimową porą, eliminując ryzyko kontuzji i przeziębień. Poznaj kilka istotnych rad.

Planowanie ćwiczeń według pory dnia

Najlepszą porą dnia na trening w zimie jest czas, gdy temperatura jest najwyższa. Jest to najczęściej godzina 12 lub po godzinie 12. Stroń od ćwiczeń wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem, gdy obniża się ponizej zera. Dodatkowo, w ciemności pogłębia się ryzyko kontuzji, tym samym staraj się trenować w świetle dziennym

Sposób na zimowe treningi - Odpowiedni ubiór

Dostosowany ubiór to drogę do zachowania ciepła i wygody podczas ćwiczeń zimową porą. Prezentujemy nieco porad dotyczących stroju:
- Warstwy ubrań - Nakładaj warstwy, startując od cienkiej warstwy bazowej, która pochłania pot, a później dodaj warstwę izolacyjną i wierzchnią, zabezpieczającą przed zimnem i deszczem.
- Ochrona głowy- Ciepło umyka z ciała poprzez głowę, wobec tego noszenie czapki czy opaski na uszy jest zasadnicze.
- Rękawice - kończyny są szczególnie narażone na zimno, zatem wskazane jest zaopatrzyć się w należyte rękawice.
- Mocne obuwie - Wybierz buty zapewniające izolację oraz przyczepność do mokrych powierzchni.

Rozgrzewanie przed treningiem na świeżym powietrzu zimą

Przed zapoczątkowaniem treningu zimą, zatroszcz się o gruntowne rozgrzanie ciała. Zrób kilka dynamicznych rozgrzewek, jak na przykład skakanie na skakance czy też trucht w miejscu, ażeby zwiększyć krążenie krwi oraz przygotować mięśnie do ruchu. Po treningu nie zaniedbuj rozciągania, by uniknąć sztywności mięśni.

Zimowy trening i odpowiednie nawodnienie - Jak się chronić?

Zimową porą łatwo zapomnieć o piciu wody, ale ubytek płynów w skutek pocenia się nadal zachodzi w toku treningów na lodowatym dworze. Pamiętaj, aby popijać wodę w czasie treningu, ażeby ustrzec się odwodnienia.

Zimowe treningi - Co warto dodać do swojej kolekcji akcesoriów?

Pożądane byłoby przemyśleć nabytek paru zimowych dodatków, jakie są w stanie udoskonalić komfort ćwiczeń, jak na przykład okulary przeciwsłoneczne, by ochraniać oczy przed szkodliwymi czynnikami a także ochraniacze na twarz.

Bądź elastyczny

Mroźne okoliczności pogodowe mogą zmieniać się nieustająco, toteż nie krępuj się dostroić swoje plany treningowe, jeżeli pogoda się pogorszy. Niekiedy przeniesienie treningu do pomieszczenia czy też zdecydowanie się na inną formę aktywności bywa optymalnym rozwiązaniem.

Na koniec musimy podkreślić, że, trening na świeżym powietrzu zimą może być kwestią zadowalającą, pod warunkiem, że mamy stosowne przygotowanie oraz świadomość niebezpieczeństw. Dostosowanie ubioru, porządne rozgrzewanie i ostrożność w doborze pory dnia mogą pomóc Ci ustrzec się kontuzji i chorób. Nie zaniedbuj również o wyczuwaniu swojego ciała i dostrajaniu ćwiczeń do aktualnych czynników pogodowych.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl