Nauka

Wiedza

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?

Gdy zbliża się czas wakacji zazwyczaj ogarnia nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Staramy się zorganizować wszystkie atrakcje turystyczne, czasem eksplorujemy mapy i foldery biur podróży. Lecz gdy już zdołamy wybrać ciekawe miejsce destynacji rozpoczynamy planowanie naszego bagażu. Osobliwie dla tych, którzy ruszają po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego to nie byle jakie wyzwanie. Na dodatek wskazane jest napomknąć, że przewoźnicy posiadają swoje wewnętrzne statuty, które czasem się od siebie różnią. Jeżeli więc lada dzień wylatujesz na wczasy, zapoznaj się z naszym poradnikiem, radzimy, jakim sposobem poprawnie spakować bagaż podręczny do samolotu.

Jakie są wymiary bagażu podręcznego?

Przypomnijmy, że pasażer może zabrać dwa rodzaje walizek. Jest to bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Bagaż rejestrowany ładowany jest w luku bagażowym samolotu, jego parametry również definiuje regulamin przewoźnika. W tym poradniku skupimy się na bagażu podręcznym. Bywają takie sytuacje, w których wylatujemy tylko na na weekend i nie potrzebujemy brać wielu rzeczy.W większości linii lotniczych funkcjonuje jeden limit wymiarów bagażu podręcznego. Przeważnie walizka lub torba podręczna musi ograniczać się do około 55 × 40 × 20 cm. Dopuszcza się ciężar bagażu do 8 kg. Należałoby zwrócić uwagę także na to, czy linia lotnicza, z jakiej korzystamy uznaje bagaż dla niemowląt. W wielu przypadkach dziecko do lat 2 powinno być spakowane w bagaż rodzica. Wszelako na pewno u wszystkich przewoźników można na pokład zabrać wózek dla dziecka lub fotelik. Analogiczna reguła dotyczy sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Obsługa samolotu umieszcza sprzęt medyczny w bagażniku na pokładzie. Przygotowując swój bagaż podręczny warto przestrzegać zasad odnośnie wymiarów, gdyż w przypadku ich przewyższenia, musimy się spodziewać dodatkowych opłat. Czasami nasz nadmiernie duży bagaż podręczny może być oszacowany jako bagaż rejestrowany i trafi do luku bagażowego samolotu.

Co można mieć w walizce podręcznej?

Wszelkie produkty, jakie ładujemy do torby podręcznej muszą uwzględniać określone wytyczne ilościowe i jakościowe. Umieszczamy w walizce te przedmioty, jakie będą nam potrzebne podczas lotu . Możesz spakować: do 100 ml napojów alkoholowych, do 100 ml napojów pozostałych, farmaceutyki, kosmetyki pakowane w butelkach po 100 ml, jedzenie, ubrania, niewielki sprzęt medyczny. Produkty płynne powinno się spakować do przezroczystej torebki o pojemności nie większej niż 1 l. Na ogół limity ilościowe nie odnoszą się do pokarmów dla niemowląt. Oprócz tego możesz wziąć wszystko, co kupiłeś w w strefie duty free na lotnisku.Przepisy linii lotniczych zabraniają pakowania do bagażu podręcznego: przedmiotów łatwopalnych, materiałów wybuchowych, substancji chemicznych lub trujących, części samochodowych, rzeczy o ostrych krawędziach, broni lub jej atrapy.

Jak pakować rzeczy do walizki podręcznej?

Bardzo ważne jest, w jaki sposób popakujesz swoje rzeczy w walizce podręcznej. Na dnie walizki umieść odzież i to, czego będziesz potrzebował w najmniejszym zakresie. Kapitalnym patentem jest rolowanie rzeczy i ściąganie ich gumką. Oszczędza się miejsce i zarazem ogranicza się przemieszczanie przedmiotów w całym bagażu. W środku możesz umieścić wszystkie kosmetyki i rzeczy płynne. Na górną część zawsze kładź rzeczy cenne (np. aparat fotograficzny, biżuterię, laptop), lekarstwa a także to wszystko, co musisz mieć w zasięgu ręki np: sprzęt medyczny, żywność, słuchawki, książkę. Warto także na samym wierzchu ułożyć cienką bluzę, okaże się przydatna gdy temperatura w samolocie spadnie, a w dodatku materiał zabezpieczy przed zgnieceniem cenne przedmioty.

Pamiętaj, aby zawsze przeczytać regulamin przewoźnika. Pojawiające się dość często różnice w przepisach mogą niemało namieszać i sprawić problemy przy odprawie. Powinno się również sprawdzić wagę pełnego bagażu podręcznego, aby nic cię nie zaskoczyło podczas boardingu.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl