Nauka

Wiedza

Jakie zabytki można zobaczyć w Londynie?

Jakie zabytki można zobaczyć w Londynie?

Londyn uznawany jest za jedno z najbardziej ciekawych miast europejskich. Znajduje się tu wszak w gruncie rzeczy multum interesujących miejsc, iż z pewnością żaden zwiedzający nie zdoła się zanudzać. Interesującą architekturę podkreślają bowiem zabytki i inne obiekty, które niezmiernie przemożnie przywołują historię Wielkiej Brytanii i jej monarchistyczny system polityczny. Rzeczywiście atrakcyjność londyńskiej drogocennej architektury znamionują te atrybuty, które są zespolone z arystokratycznym przekrojem społeczności. Dla mnogości angielski styl wiąże się z wytwornością, dostojeństwem, smakiem i majestatycznym wyglądem. Jednakże, kiedy skorzysta się z pomocy dobrego lokalnego przewodnika, okazuje się, iż Londyn oferuje o wiele bardziej różnorodne atrakcje.

Z na pewno najlepiej będzie skorzystać z gotowych ofert wycieczek fakultatywnych po Londynie. Żaden londyński przewodnik nie może przepuścić najbardziej charakterystycznego miejsca Wielkiej Brytanii, czyli Pałac Buckingham, zwłaszcza w momencie zmiany warty. W pałacu pomieszkuje królowa i jej najbliższa rodzina. Czasem, zwłaszcza, jeżeli zdecydujemy się na lokalnego przewodnika, który dobrze zorientował się w zwyczajach Royal Family, można zauważyć kogoś ważnego, lub przynajmniej posłuchać jakiś bardzo intrygujących pałacowych plotek.

Równie ważnym miejscem jest kompleks budynków, w skład którego wchodzą legendarna wieża zegarowa Big Ben a także Pałac Westminsterski. Pałac Westminsterski jest siedzibą brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów i innych urzędów i wolno zwiedzić razem z przewodnikiem. Znajdująca się obok neogotycka wieża z 1834 roku ma wysokość 96,3 metrów, a jej tarcze posiadają średnicę 7 metrów. Kolejnym historycznym zabytkiem, do jakiego zapewne zawiedzie nas przewodnik jest Opactwo Westminsterskie. To wielowiekowa najistotniejsza katedra Wielkiej Brytanii, w której od 1066 r. są przeprowadzane wszelkie koronacje angielskich włodarzy i inne ważne królewskie uroczystości.

Budynek Tower of London słynny jest zasadniczo z tego, że przez wieki istniał jako więzienie. Trudno było komukolwiek się z niego wydobyć, gdyż wyłączne dostęp znajdowało się od strony Tamizy, dostać do środka można było tylko łódką. Obecnie fantastyczną atrakcję stanowi umieszczona tam wystawa Klejnotów Królewskich. Przewodnik poprowadzi nas na pewno przez wiktoriański zwodzony most Tower Bridge, który stanowi następną fascynującą londyńską atrakcję turystyczną.

Na miłośników sztuki nowoczesnej oczekuje słynne muzeum Tate Modern, które prezentuje eksponaty od 1900 roku. Kolejną atrakcją jest taras widokowy znajdujący się na 10 piętrze budynku, z którego rozpościera się piękna panorama miasta. Jeśli pragnąłbyś zobaczyć Londyn z lotu ptaka, jednak z zupełnie innej perspektywy możesz wybrać się do Sky Garden. Stąd zobaczysz cudny widok na na Tower Bridge, The Shard oraz Tamizę. Lecz legendarne londyńskie Golden Eye nie ma sobie równych, gdyż to najwyższe na świecie podparte koło obserwacyjne o wysokości 135m. Można wejść w jedną z 32 przeszklonych kapsuł i słuchając wirtualnego przewodnika zachwycać się zmieniającą się panoramą miasta.

Osobliwych atrakcji z pewnością dostarczy spacer po londyńskich targowiskach. Nietuzinkowy klimat Borough Market, najstarszego targu spożywczego w Londynie jest jedyny w swoim rodzaju. Znany Portobello Road Market to targ w stylu vintige. Mieści się tu całe mrowie oldschoolowych pubów, stoisk, kramów i pawilonów. Kompletnie odrębną atrakcję stanowi londyńskie Chinetown - tutaj można spróbować i kupić najdziwniejsze i najbardziej egzotyczne smakołyki na świecie.

Londyn zatem ukrywa wiele zagadek. Należałoby więc znakomicie przygotować się do zwiedzania metropolii. Kluczowe jest, by popytać o dobrego przewodnika, który pokaże nie wyłącznie te najbardziej popularne atrakcje turystyczne, ale również zaprowadzi w inne, urokliwe i charakterystyczne londyńskie zakamarki.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl