Nauka

Wiedza

Jak zapanować nad stresem

Jak zapanować nad stresem

Sytuacje życiowe, niepowodzenia, kłopoty pieniężne, praca w dokuczliwych warunkach to czynniki stresogenne. Na większość niekorzystnych sytuacji nie mamy wpływu. Zdarzają się niespodzianie i wywołują utratę równowagi. Okazuje się, że długotrwałe narażanie się na stres niezmiernie negatywnie wpływa na nasze zdrowie.Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się sposobów na okiełznanie zdenerwowania. Sprawdź, jak minimalizować skutki stresu.

Skutki stresu

Stres niesie ze sobą wiele objawów natury psychicznej i fizycznej.Niekiedy kiepskie samopoczucie i utrata zdrowia pojawia się dopiero po upływie jakiegoś czasu. Szkodliwe skutki w postaci dolegliwości i zaburzeń są wynikiem dystresu, czyli znacznego niekorzystnego napięcia nerwowego. W odróżnieniu od niego pojawia się lekki eustres, czyli motywujące do poszukiwania rozwiązania niewielkie poddenerwowanie. Dystres wystawia nasz system na ciągłe napięcie nerwowe, w następstwie tego wywołuje masę destruktywnych skutków. Do najczęściej występujących skutków stresu natury fizjologicznej wymienia się dolegliwości bólowe głowy, mięśni, stawów, brzucha, choroby wrzodowe układu pokarmowego, perturbacje żołądkowe, zaburzenia oddychania, choroby układu krążenia,zaburzenia przytomności, wymioty, choroby kręgosłupa, spadek odporności. Na dodatek stres jest wymieniany jako przyczyna chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, jak również chorób nowotworowych. Nader liczną grupę tworzą zaburzenia emocjonalno-behawioralne. Należą do nich głównie: zaburzenia psychiczne,fobie, problemy z koncentracją, bezsenność, zaburzenia popędu seksualnego,niepokój, nadpobudliwość, myśli samobójcze.

Jak sobie radzić ze stresem

Mówi się, że kluczem do sukcesu jest pozytywne nastawienie. Jednakkiedy zgromadzą się liczne problemy trudno przestawić się natychmiast na optymizm. Mimo to trzeba skupić się na poszukiwaniu możliwości rozwiązania problemów oraz odszukać w sobie motywację do poprawy sytuacji. Jeżeli spostrzegasz u siebie napięcie nerwowe spróbuj sposobów polecanych przez terapeutów. Niewątpliwie regularne treningi pomogą obniżyć stres. Zapisz się na masaż, wykup karnet na ćwiczenia na siłowni. Wszak w grupie ćwiczy się raźniej. Dbaj o zdrowe i regularne posiłki. Zrezygnuj z używek. Dodatkową kwestią jest zapewnienie należytych warunków do dobrego wypoczynku. Staraj się wysypiać i dużo odpoczywaj. Swórz swój rytuał uspokajający. Słuchaj muzyki, skorzystaj z mocy olejków do aromaterapii. Niektórym osobom pomaga medytacja bądź przeróżne techniki wizualizacji. Przypominanie sobie pozytywnych sytuacji na pewno ma znaczenie i wskazane jest pomarzyć o czymś przyjemnym. Wielu ludziom służy medytacja bądź rozliczne techniki wizualizacji. Są jednak również tak uciążliwe chwile, w których bardzo trudno samodzielnie podjąć walkę ze stresem. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u zaangażowanego terapeuty. Pomoc psychologa niekoniecznie znamionuje leczenie, w niektórych wypadkach zbawienna jest sama rozmowa z kimś o problemach|wartościowe jest samo spotkanie kimś, kto potrafi słuchać.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl