Turystyka, sport, kultura, zdrowie i uroda, hobby, kulinaria, motoryzacja

Wolny czas

Lato w ogrodzie

Lato w ogrodzie

Lipiec i sierpień są najbardziej kolorowym i smakowitym sezonem w roku. Można odprężać się na świeżym powietrzu albo wyruszyć daleko na wczasy. Dla posiadaczy ogródków czy też działek to intensywny okres pracy. Środek i zakończenie lata to z reguły termin w jakim gromadzi się najwięcej plonów. Na krzewach i drzewkach rosną pierwsze plony. Rosną również bujne kwiaty i pnącza. Jakie rośliny przeważnie pielęgnujemy w naszych ogrodach? Które owoce i warzywa zwykle zbieramy pod koniec wakacji?

Plony z warzywnika

W środku lata w ogrodzie warzywnym zaczynają rozwijać się pierwsze warzywa. Każdy kto uprzednio zaplanował rozsadę, teraz może zbierać plony. Wcześnie pojawia się fasolka. Jeśli ktoś posiadał niewiele miejsca, posadził ją jak pnącze po tyczce. Istnieją fasolki zielone, żółte, fioletowe. Nasadzone pospołu nader ładnie ozdabiają warzywnik. Połowa lata to ostatnia szansa, żeby zasiać fasolę jeszcze raz, przy korzystnej pogodzie jeszcze zdąży dać plon. Ogórki pojawiają się już w lipcu. Można je sadzić w tunelu czy też w gruncie. Najsmaczniejsze są oczywiście takie prosto z krzaka, kruche i orzeźwiające. Na grządkach dojrzewają również wczesne marchewki i buraki, a cukinie i kabaczki wytwarzają najbardziej bogate plony. Natomiast prawdziwym królem letniego warzywnika staje się pomidor. Od połowy lata zaczyna dawać kolosalne owoce i jeśli aura okaże się w dalszym ciągu pomyślna może owocować aż do jesieni. Pomidor z domowego ogródka nie ma sobie równych. Można nawet wyhodować pomidory na balkonie, o ile nie ma się działki, czy ogrodu. Pod koniec lata w ogrodzie dojrzewają dynie. Niektórzy zasiali jedynie odmiany ozdobne, za pomocą których można upiększyć przedogródek czy też parapet. Natomiast ten, kto miał sadzonki dyni o grubym, słodkim miąższu, może przygotowywać apetyczne zupy, ciasta i zapiekanki.

Prosto z sadu

Od połowy lata pojawiają się owoce. Naturalnie sezon na truskawki i poziomki właśnie się kończy, jednakże za to w ich zastępstwie przyszedł czas na porzeczki, czereśnie i wiśnie. Od początku sierpnia można też zbierać rozmaite odmiany śliwek. A smak papierówek, pierwszych jabłek z wsiowego ogrodu to wprost niezapomniane doznanie. Pod koniec lata warto już przewidywać sporządzanie przetworów. Domowe powidła ze śliwek, czy oryginalny gęsty sok malinowy to najlepsze antidotum na jesienną chandrę. Tylko warzywa i owoce pochodzące ze swojej, ekologicznej grządki są drogocennym źródłem witamin i mogą oddziaływać pozytywnie na naszą odporność. Każdy, kto może skorzystać z dobrodziejstw z z własnego lub babcinego ogrodu jest prawdziwym szczęściarzem.

Kwietne lato

W wakacje pojawia się zawsze burza kolorowych kwiatów. Zaczyna się wielki spektakl kolorów i zapachów. Rozkwitają róże, następnie dalie, jeżówki, słoneczniki. Rośliny jednoroczne właśnie w tym momencie kwitną najbardziej obficie. Na rabatach jest pełno astrów i floksów. Nie powinno się szczędzić miejsca w ogrodzie, jeżeli ktoś chce obserwować motyle, słuchać pobrzękiwania pszczół. Ogród obfitujący w różnokolorowe rośliny to nie jedynie spektakularny pejzaż, ale rónież przepiękny ozdobny element w wazonie na stole. Wskazane jest zatem wyznaczyć miejsce w ogrodzie na rabaty kwiatowe, które odzwdzieczą się pięknym bogactwem wonia także przepięknym cudnymwyglądem. Niektóre odmiany kwiatów można suszyć. Ze względu na to mogą przystroić nasz dom także w zimowe miesiące.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl