Turystyka, sport, kultura, zdrowie i uroda, hobby, kulinaria, motoryzacja

Wolny czas

Walentynkowe tradycje

Walentynkowe tradycje

Święto św. Walentego, znane także jako Walentynki, to międzynarodowa uroczystość poświęcona przyjaźni, sympatii i miłości. Świętujemy ten dzień 14 lutego każdego roku. W tym czasie wszyscy wyrażają swoją miłość i uczuciowość względem swoich bliskich, przede wszystkim wobec swoich ukochanych osób. Zwyczaj celebrowania Walentynek czerpie z dziejów starożytnego Rzymu, gdzie organizowano festival Lupercali, zadedykowany bożkowi miłości i płodności. W okresie średniowiecza 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. Dzisiaj Dzień Św. Walentego świętowany jest na całej ziemi, a oblubieńcy przekazują sobie wzajemnie liściki, bukiety i prezenty, aby wyrazić swoją czułość. W tym materiale przeczytasz o historii Dnia św. Walentego i połączonych z tym dniem obyczajach.

Kto to Święty Walenty

Historia świętego Walentego jest nieco zawikłana i nie wyjaśniona do końca. Jak podpowiada tradycja chrześcijańska, św. Walenty był duchownym i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z legend Walenty był prześladowany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, został osadzony za udzielanie chrztu chrześcijańskiego. Podczas swojego uwięzienia, Walenty pomagał innym więźniom, oraz leczył ze śmiertelnych chorób. Kolejna legenda mówi, że Walenty zakochał się w córce swojego strażnika, ona podobnie była chrześcijanką. Przepełniony miłością Walenty przesyłał ukochanej listy miłosne, podpisując się jako "Twój Walenty", co miało dać początek tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Dość podobna legenda mówi o tym, iż Walenty został uwięziony za nie przestrzeganie prawa ustanowionego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zakazywał ślubu każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty rzekomo dawał ślub w tajemnicy, za co dostał się do niewoli. W tym miejscu zakochał się w niewidomej córce strażnika. Walenty cudownie przywrócił wzrok ukochanej. Ostatecznie Walenty został skazany na śmierć przez cesarza Klaudiusza II, a karę śmierci wykonano 14 lutego. Kościół katolicki uznał Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. W IV wieku, 14 lutego zaczęto obchodzić jako dzień świętego Walentego poświęcony miłości i małżeństwu. Święty Walenty obecnie jest traktowany jako patron zakochanych, medyków oraz chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję.

Tradycje walentynkowe

Walentynki to niepowtarzalny czas, podczas którego ludzie pragną akcentować swój sentyment w stosunku do swoich bliskich. W tym dniu chętnie wymieniamy się podarunkami, kartkami okolicznościowymi i bukietami kwiatów.Popularne są romantyczne kolacje. Z okazji Walentynek zwykle wręcza się prezenty takie jak czerwone róże, czekoladki, biżuterię, bilety na wycieczki lub do kina, jak również ręcznie robione prezenty bądź przedmioty osobiste. Istotne jest to, żeby prezent był odpowiedni do osoby, która go otrzymuje i objawiał pełnię uczuć. Niektórzy traktują Walentynki jak owoc merketingu , lecz dla wielu zakochanych to niezwykle znaczący dzień, w którym mogą okazać swoją miłość. Na dodatek to również świetna sposobność do pokazywania uczuć nie jedynie swojemu partnerowi, lecz również rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to panie obdarowują swoich mężczyzn upominkami i kwiatami. W Polsce coraz większą popularność zyskuje Dzień Singla, który ma na celu pokazywać, że miłość można świętować nie tylko w związku. Dzień Św. Walentegojest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, którą przyjmuje się od bliskich i przyjaciół.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl