Turystyka, sport, kultura, zdrowie i uroda, hobby, kulinaria, motoryzacja

Wolny czas

Rzeczy, które odeszły do lamusa

Rzeczy, które odeszły do lamusa

Zadziwiające jest, że istnieje|całe mnóstwo rzeczy, które znienacka przepadły z naszego świata. Jeszcze nasi rodzice pamiętają najbardziej użytkowe rzeczy, lecz obecne pokolenia nie mają wiedzy o starych technologiach. Można odkryć nieco przeszłości idąc do antykwariatu, czy na pchli targ. Jest także możność wrócić z sentymentem do minionych epok, przeglądając ten artykuł.

Telefony, czy smarfony

Kiedy dziś chcemy odbyć rozmowę telefoniczną, rozmyślamy o wykorzystaniu smartfona. Telefon z obracającą się tarczą z cyframi zniknął nieodwołalnie z naszego użytku. Kiedyś w jednym z muzeów zauważyłem sytuację, w której dzieci ze szkolnej wycieczki starały się rozwikłać enigmę, jakie jest użycie tego dziwacznego przedmiotu. ledwie mogły sobie wyimaginować, iż przede wszystkim trzeba wykręcić numer stacjonarny, a potem zaczekać na zgłoszenie się odbiorcy. Aparat telefoniczny stanowił urządzenie do towarzyskiej komunikacji. Telefonowało się do znajomych, rodziców mieszkających daleko. Mówiło się życzenia świąteczne, czy też składało gratulacje, wymieniało wiadomości, plotki. Aparat telefoniczny kiedyś stanowił zwyczajnie narzędziem do budowania dwustronnych kontaktów. Smartfon w dzisiejszych czasach to wszechstronne centrum zarządzania. Organizuje nam istnienie, loguje się do instytucji, uprzystępnia rozwiązywanie zadań. Wszelako wypada uświadomić sobie, że rozmowy przez telefon dziś stały się pobieżne i lapidarne. W wielu przypadkach wyręcza je wiadomość tekstowa, zwana sms, emotikon, lub mms.

Notatki

Elektronika gruntownie zdominowały nasz żywot i to od nich zależy pomyślność urzeczywistnianych codziennych czynności. Jedną z tych spraw, które zostały usunięte przez inteligentne narzędzia stają się pomału notesy. Dzisiaj utrwalanie danych dokonuje się dzięki wykorzystaniu narzędzi elektronicznych. Zdolność kaligrafii jest niepotrzebna. Tym samym papier zaczął osiągać specjalną wartość. Wszak książki się słucha z nagrania audio. w miejsce rozpowszechnia się styl na korzystanie książek w charakterze dodatków dekoracyjnych w wystroju. Książka musi posiadać odpowiednią wielkość, barwę dobraną do innych szczegółów wystroju. Możemy nawet kupić fałszywe książki inaczej fake books, których wartości nie stanowi zawartość, bo nie istnieje, a prezencja oprawy. W rzeczy samej statystyka czytelnictwa spada, jednak czy jest się czym martwić, skoro pomieszczenie zostało wspaniale zaaranżowane?. Istnieje wszelako wartościowa zaleta tego nurtu. Do tej pory jest bez liku osób wybierających wersje papierowe. Notatnik został wziętym gadżetem, kreatywnym sposobem na porządkowanie swojego życia. Wróciły pamiętniki w postaci bullet jurnal. Dodaje im się cechę intymną. Wszelako osoby kochające czytać wybierają książki w gustownych seriach wydawniczych, żeby uwydatnić swój sentymentalny stosunek do wartości dorobku literackiego.

Opisane wyżej przedmioty, które są mniej używane nie znikają jednak całkiem z naszych wspomnień. Bez wątpienia jest sporo przedmiotów tak wielce przestarzałych technologicznie, że nie znalazłyby zastosowania w istniejącym świecie. Wystarczy wspomnieć pralkę Franię, grzałkę do kubków, karty telefoniczne, czy dyskietki. Są jednakże gadżety w dalszym ciągu żywe w naszej pamięci, do których powracamy pamięcią. Zaznacza się nowy trend retro. Dostrzega się urok starych pieców kaflowych, zegarków mechanicznych, gramofonów. Rośnie zaciekawienie prodiżem, syfonem, bądź ozdobami z kryształu. Wspomnienie o tym, co było pozostaje ciągle w wielu głowach i staje się urokliwym akcentem dnia codziennego.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl