Turystyka, sport, kultura, zdrowie i uroda, hobby, kulinaria, motoryzacja

Wolny czas

Odpoczynek w naturze: Piękne miejskie oazy dla ciał i umysłów

Odpoczynek w naturze: Piękne miejskie oazy dla ciał i umysłów

Wszyscy lokatorzy ogromnych aglomeracji doskonale potrafią stwierdzić to odczucie, kiedy pragniemy sekundy wytchnienia od miejskiego gwaru i tęsknimy za spotkaniem z naturą. Na szczęście, w naszym kraju znajduje się multum ślicznych skwerów i ogrodów, które proponują ucieczkę od betonowej dżungli i pozwalają na spokój w okolicy zieleni. W tym artykule przyjrzymy się kilku wyselekcjonowanym miastom w Polsce: Lublinowi, Warszawie, Poznaniu i Krakowie, i odszukamy ich czarowne miejskie zieleńce.

Lublin, znany jako "miasto ogrodów", proponuje bez liku cudnych zakamarków do wypoczynku. Przykłademnajsłynniejszych parków jest Park Saski, który rozciąga się na ponad 40 hektarach. Istnieje w tym miejscu romantyczny staw, barwne krzewy i soczyste trawniki, gdzie można wyprawić piknik bądź zwyczajnie odprężyć się na łonie przyrody. Ogród Saski również słynie wskutek bogactwa roślin, fontann i tarasów widokowych.

Warszawa ma do zaoferowania sporo zachwycających zieleńców, z których niezmiernie popularny to Łazienki Królewskie. To zacisze, gdzie przyroda i architektura spotykają się w zgodzie. W samym centrum skweru mieści się Pałac na Wyspie, ikoniczny budynek z pięknym gazonem dookoła niego. Spacerując po ogrodzie miejskim, można spotykać pawie, admirować poetyczne ścieżki i radować się widokiem na stawy i mostki. To wyborne miejsce na tajemniczy spacer, czy też piknik wśród natury.

Poznań jest popularny z Parku Cytadela, który jest perfekcyjnym zakątkiem na ukojenie i medytację. Mieści się tam stary bastion, tereny zielone, a także staw, który zaprasza mnogie ptaki. Park Cytadela to ulubione ustronie spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Dodatkowo, można w tym miejscu dodatkowo odwiedzać Palmiarnię, gdzie rośnie wiele niespotykanych roślin, kreując równikowy klimat.

Gród podwawelski, jedno z najcudowniejszych miast w Polsce, proponuje wiele czarujących parków. Pośród nich warto wzmiankować o Plantach, które wyznaczają zieloną aleję okalającą Stare Miasto. Stanowi to kapitalne miejsce na spacery, odetchnięcie na ławce, lub też biesiadowanie w okolicy drzew. Innym godnym polecenia miejscem jest Park Jordana, który posiada rozmieszczone na swoim terenie zbiorniki wodne, fontanny, altany i liczne rzeźby, budując atmosferę rustykalnego ogrodu.

Miejskie ogrody są niezastąpionym składnikiem życia miejskiego. Dostarczają nam możliwość odłączenia się od powszedniości i zanurzenia się w przyrodzie. Bez względu na to, czy jesteś mieszkańcem Koziego Grodu, Warszawy, Poznania, czy Krakowa, bez wątpienia wynajdziesz przepiekne parki i zieleńce, które zapewnią Ci niezapomniane chwile odpoczynku i odstresowania się. Warto wykorzystywać tych lokalizacji, aby zachować równowagę między miejskim trybem życia, a obcowaniem z naturą.

Kontakt

Redakcja: ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
Tel.: +48606 281 023
E-mail: scholar@sitte.pl